3 stycznia 2021 w gdyńskim kościele redemptorystów odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla ludzi morza i ich rodzin, które co roku organizuje Duszpasterstwo Ludzi Morza.

Spotkanie zainaugurowała msza św. w intencji marynarzy i ich najbliższych, sprawowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej, bpa Zbigniewa Zielińskiego. Po mszy uczestnicy podzielili się opłatkiem – tym razem symbolicznie i w reżimie sanitarnym.

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, w wydarzeniu uczestniczyło znaczniej mniej osób niż zwykle. Oprócz marynarzy i ich rodzin, obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i przedsiębiorstw branży morskiej. Polski Rejestr Statków S.A. na uroczystości reprezentował Członek Zarządu, Dariusz Rudziński, który w wypowiedzi dla TVP Gdańsk przypomniał rolę PRS dla gospodarki morskiej: „My dbamy o to by statki, które są budowane, które są eksploatowane, stanowiły jak największy poziom ochrony dla ich załóg, ale też żeby stanowiły zabezpieczenie dla przewożonych ładunków”.

Ludzie morza to obsada statków, przede wszystkim floty handlowej przewożącej ok. 90% wszystkich towarów transportowanych na świecie, ale też pracownicy rybołówstwa, portów, stoczni i wielu przedsiębiorstw pracujących na rzecz branży morskiej. Ich praca jest trudna, pełna wyzwań i często niebezpieczna, szczególnie w obecnej sytuacji. Coroczne spotkanie opłatkowe to okazja, żeby im podziękować, oddać hołd i powierzyć w opiekę Matki Boskiej, której przypisano tytuł Stella Maris (Gwiazda Morza).

Krótka relacja filmowa ze spotkania