Wpisany w nadmotławski krajobraz statek-muzeum Sołdek przeszedł niedawno istotny remont, dzięki czemu zwiedzanie go z pewnością jest teraz jeszcze bardziej bezpieczne. Narodowe Muzeum Morskie zadbało również o zapewnienie zwiedzającym dodatkowych atrakcji.

W sobotę, 9 października, odbędzie się festyn rodzinny połączony z możliwością zwiedzania tej legendarnej jednostki za symboliczną złotówkę. W ładowniach statku zaaranżowano nową wystawę pt. "Sołdek i jego czasy", prezentującą historię polskiej techniki okrętowej, ze szczególnym uwzględnieniem realiów politycznych, społecznych oraz gospodarczych w jakich powstawał i w jakich przemierzał światowe wody. Jak podkreśla dyrekcja NMM, wnętrze nie jest łatwe do kreowania wystaw, stąd wielomiesięczne przygotowania do jej otwarcia - połączone ze wspomnianym remontem, który trwał blisko rok.

W czasie pobytu Sołdka w stoczniowym doku, poza wyremontowaniem trzech ładowni, wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji jednostki, zastąpiono oraz naprawiono skorodowane nity, a także usunięto starą farbę i ponownie pomalowano kadłub. Dokonano konserwacji komina głównego wraz z rekonstrukcją znaku armatora. Jednostka mimo, że nie uprawia regularnej żeglugi podlega wymaganiom, takim jak statek morski, stąd musi pozostawać pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego. Sołdek, pierwszy masowiec zbudowany w Polsce po  wojnie, pozostaje w klasie Polskiego Rejestru Statków i pod nadzorem inspektorów PRS od momentu jego budowy. Prowadzone obecnie regularne kontrole i weryfikacja bezpieczeństwa jednostki pozwalają na stałą jej eksploatację w celach muzealnych. Zapraszamy do udziału w festynie i skorzystania z okazji zwiedzenia Sołdka za symboliczną złotówkę.