Wczoraj w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku odbyło się tradycyjne palenie blach dla statku pożarniczego „Strażak-28” (B-861-1). Tym samym oficjalnie rozpoczęto proces produkcyjny jednostki, która ma zasilić flotę Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jesienią 2022 roku.

Umowa na zakup statku dla ZMPSiŚ podpisali 28 kwietnia br. w Szczecinie została podpisana przez przedstawicieli Zarządu Morskich  Portów Szczecin i Świnoujście - Krzysztofa Urbaś, prezesa zarządu i Kazimierza Drzazgę – wiceprezes ds. Infrastruktury oraz kierownictwo Remontowa Shipbuilding SA - Marcina Rynglewskiego, prezesa zarządu i Dariusza Jaguszewskiego – członek zarządu. Nadzór nad budową „Strażaka-28” objął Polski Rejestr Statków. W imieniu naszej spółki dokument sygnował Grzegorz Pettke – dyrektor Pionu Okrętowego.

„Strażak-28” jednostką o długości 29,2 m i szerokości 10,47 m, przeznaczoną, m.in. do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej przy przeładunkach i transporcie materiałów niebezpiecznych przez zbiornikowce przewożące gazy i ciecze łatwopalne, które wymagają asyst jednostki pożarowej oraz do zadań związanych z ratownictwem i bezpieczeństwem pracy portu Szczecin i Świnoujście. Statek poza funkcjonalnością pożarniczą, będzie spełniać także funkcje holownicze i uzyska klasę lodową L2.

Jednostka ma być gotowa w październiku 2022 roku i dołączy do dwóch pozostałych jednostek we flocie ZMPSiŚ SA Strażaka-24” iStrażaka-26”.

Źródło: Portal Morski