22 listopada br. na Politechnice Gdańskiej odbył się 12. Konwent Morski.

Konwent Morski to organ doradczy Ministra Infrastruktury, który został powołany w 2016 roku zarządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jego skład wchodzą specjaliści z branży morskiej. Do zadań Konwentu należy m.in. opiniowanie kluczowych kierunków działania ministerstwa w obszarze gospodarki morskiej, rekomendowanie inicjatyw i zgłaszanie projektów założeń i koncepcji rozwoju obszarów działania resortu w zakresie szeroko pojętej branży morskiej. Przewodniczącym Konwentu jest kpt. ż .w. Zbigniew Sulatycki, a stanowisko wiceprzewodniczącego piastuje kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, obecny prezes zarządu Polskiego Rejestr Statków S.A.

W Konwencie wzięli udział przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, przedstawiciele władz lokalnych z wojewodą Dariuszem Drelichem oraz władze polskich uczelni i przedsiębiorstw branży morskiej. W przemówieniu premier Mateusz Morawiecki zaakcentował, że „przemysł morski to wielka szansa całej polskiej gospodarki, a dziś otwierają się przed nami nowe możliwości, które umożliwią wykorzystanie potencjału morskiego oraz postawienie na innowacyjność i inwestycje”.

W trakcie Konwentu doszło do podpisania ważnego porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Umowę w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza” zawarło 8 uczelni z Pomorza: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 

Jak podkreślił kpt. Zbigniew Sulatycki „ten konwent jest wyjątkowy, ponieważ doprowadził do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy uczelniami z wybrzeża, i połączenia sił nauki i gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli mówić jednym głosem i łączyć siły, tak żeby wzmacniać gospodarkę morską”.

Podczas wystąpienia na Konwencie Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, przedstawił istotne dla branży stoczniowej i offshore zagadnienia  dotyczące  m.in. wdrożenie aktów legislacyjnych dla realizacji polityki offshorowej (koncesje na pola offshoworowe), a także statusu prac nad przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury (m.in. budowy portu instalacyjnego w Gdyni  i portów serwisowych).

W trakcie posiedzenia Premier Rady Ministrów wręczył także Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, odznaczenia, którym honorowane są osoby zasłużone dla regionu, które przyczyniają się do wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczpospolitej. Medal otrzymali: Adam Franciszek Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding SA; kpt. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PG, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Krótka relacja z XII posiedzenia Konwentu Morskiego w tvp3: https://gdansk.tvp.pl/57055183/xii-konwent-morski-w-gdansku-z-udzialem-premiera-mateusza-morawieckiego