W dniu 23 marca br. w Porcie Wojennym w Gdyni odbyło się techniczne przekazanie holownika Gniewko, drugiego z serii zaplanowanych sześciu, 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP. Jednostka powstała w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Uczestnikiem tego projektu jako towarzystwo klasyfikacyjne jest Polski Rejestr Statków. Budowa holownika została rozpoczęta na podstawie umowy pomiędzy stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. a PRS., podpisanej w październiku 2017 roku.

Holowniki są przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych a klasa lodowa holowników pozwala na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy.

Na dzisiejszym etapie, w ramach projektu "Holownik", zostały przekazane MW dwie jednostki, pozostałe cztery są w zaawansowanym stadium budowy. PRS bierze czynny udział w nadzorze nad budową jednostek w stoczni poprzez placówkę terenową Gdańsk. Ponadto Inspektorzy Centrali PRS zatwierdzają i konsultują projekt pod kątem zgodności z przepisami własnymi towarzystwa klasyfikacyjnego, jak i zgodności ze współczesnymi wymogami konwencji MARPOL i SOLAS.

Obecnie PRS sprawuje nadzór nad projektowaniem i budową jednostek dla morskich sił zbrojnych, która rozwija się w oparciu o wieloletni Plan Modernizacji Technicznej. Projekty te to przede wszystkim budowa serii niszczycieli min z funkcją poszukiwania pod kryptonimem "Kormoran". Jednostka o nazwie Albatros została zwodowana pod koniec ubiegłego roku i jest na zaawansowanym etapie budowy. PRS bierze czynny udział w nadzorze nad budową, uzgodnieniach technicznych montażu nowoczesnego sprzętu, jak również odbiorach sprzętu i materiału u producentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Drugim dużym projektem, którego nadzór objął PRS, jest budowa jednostek w ramach wspomnianego projektu "Holownik".

Warto przypomnieć, że PRS współpracuje z polską Marynarką Wojenną od końca lat 90-tych. Nadzór nad budową okrętów wojennych (korweta patrolowa ORP Ślązak, Niszczyciele min - ORP Kormoran i kolejne Albatros, Mewa) sprawowany jest na podstawie zawartych umów pomiędzy wykonawcami projektów a PRS. W przypadku realizacji ORP Ślązak współpracujemy ze Stocznią Wojenną PGZ (Stocznia Marynarki Wojennej przed przekształceniem), w przypadku niszczycieli min i holowników (6 w serii) z Remontowa Shipbuilding S.A. Przedsięwzięcie to jest dużym, wieloletnim kontraktem. Warto tu podkreślić, że projekt przebiega prawidłowo i w bardzo dobrej atmosferze pomiędzy Wykonawcą projektu a PRS, przy dużym zaangażowaniu obu stron.

Dzięki powyższym projektom realizowanym dla Marynarki Wojennej RP PRS zdobywa unikatowe doświadczenie w dziedzinie budowy specjalistycznych, jakimi są niewątpliwie okręty wojenne. Pozwala to poszerzać nasze kompetencje z nadzieją uczestniczenia w przyszłych projektach na rzecz obronności RP.