W dniach od 13 do 16 października br. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering – ICAADE. Stanowi ona forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń z zakresu architektury amfibijnej, znajdującej się na styku lądu i wody. Wśród uczestników spotkania znalazło się szerokie grono specjalistów z wielu państw świata, w tym z Bangladeszu, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Wietnamu. Podczas wydarzenia przedstawiano i dyskutowano kwestie zagospodarowania terenów zalewowych oraz wodnych. Omawiano projekty oraz realizacje budowy obiektów pływających i amfibijnych. Prowadzono szeroką dyskusję na temat dostosowania środowiska życia człowieka do dynamicznie postępujących zmian klimatu.


PRS przyjął rolę oficjalnego partnera konferencji ze stoiskiem wystawowym. Wiedza i wcześniejsze doświadczenie z nadzorów okrętowych oraz budowlanych zaowocowały udziałem PRS w wielu projektach budowy stacjonarnych obiektów pływających (SOP). Podczas wydarzenia Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych - Pan Leszek Pokora zaprezentował doświadczenia PRS w tym zakresie.

Udział w projektach powiązanych z SOP, zweryfikował dotychczas stosowane standardy techniczne i procedury nadzorcze. Najbardziej użyteczne w tym zakresie było uczestniczenie w koncepcjach: adaptacja kadłuba barki i jej 3 poziomowej nadbudowy na cele gastronomiczne i konferencyjne, budowa pływającej restauracji, budowa przystanku i przystani przy bulwarze rzecznym, rozpatrzenie i zatwierdzenie dokumentacji technicznej dla zadania budowy przystani miejskiej wzorowanej na historycznym dworcu wodnym, budowa pomostu pływającego wraz z posadowioną na nim konstrukcją domku letniskowego, budowa platformy pływającej dla gospodarstwa rybackiego, modernizacja i przebudowa drewnianego kutra rybackiego na obiekt gastronomiczny, budowa 3 budynków mieszkalnych o funkcji hotelowej.
Dotychczasowe doświadczenia z prowadzonych nadzorów skłoniły PRS do rozpoczęcia prac nad opracowaniem własnej publikacji przepisowej. Jej celem jest jednoznaczne określenie wymagań technicznych i formalnych dla projektowania, budowy i eksploatacji obiektów oraz określenie zakresu i metodyki sprawowania nadzoru. Ponadto, w publikacji znajdą się niezbędne informacje wspomagające inwestorów, projektantów i wykonawców w całym procesie inwestycyjnym.
Wzorem innych krajów, zainteresowanie budową i eksploatacją SOP w Polsce jest coraz większe. Przygotowanie nowych przepisów PRS jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowiska zainteresowanego rozwojem rynku SOP w Polsce.