W pierwszym numerze kwartalnika „Pomorski Inżynier” w 2022 r. ukazały się 2 artykuły z wypowiedziami inspektorów PRS dotyczącymi budowli na wodzie, o charakterze usługowym i mieszkaniowym.

W wywiadzie pt. „ Bezpieczna budowa obiektów pływających” inż. Józef Konopka - Kierownik Inspektoratu Budownictwa przybliża zagadnienie stacjonarnych obiektów pływających na stałe zacumowanych do nabrzeża, tj. konstrukcji pływających nieprzewidzianych do uprawiania żeglugi, ale przeznaczonych do celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych itp., nazywanych w skrócie SOP.

- Obiekty pływające na stałe zacumowane do nabrzeża nie uprawiają żeglugi, a klasyfikacja takich obiektów nie została uwzględniona w katalogu wymienionym w ustawie Prawo wodne, która nie reguluje takich sytuacji prawnych stwierdza Józef Konopka. Według aktualnego stanu prawnego obiekty pływające na stałe zacumowane do nabrzeża na wodach śródlądowych są definiowane jako statki.  Taka sytuacja sprawia, że SOPy są sporym wyzwaniem tak dla inwestorów, jak i PRS. Dlatego inspektorzy PRS opracowali publikację przepisową, która ma wspomóc budowę i bezpieczną eksploatację SOPów. Publikacja „Przepisy klasyfikacji i budowy Stacjonarnych Obiektów Pływających“, opublikowana w 2020 roku,  jest dokumentem obowiązującym w zakresie czynności realizowanych przez Polski Rejestr Statków przy nadzorze nad stacjonarnymi obiektami pływającymi.

Z kolei Rafał Wojtyra, Kierownika Inspektoratu Nadzoru Statków Śródlądowych, Jachtów i Łodzi odnosi się  do kwestii związanych z budową łodzi mieszkalnych. Z  punktu widzenia tej ustawy (o żegludze śródlądowej) obiekty pływające, takie jak łodzie mieszkalne, są traktowane jako statki, łodzie rekreacyjne mówi Rafał Wojtyra – Polski Rejestr Statków jako instytucja klasyfikacyjna zajmująca się nadzorem technicznym nad jednostkami pływającymi coraz częściej w ostatnich latach dostawała zapytania o tego typu jednostki: jak zbudować, w oparciu o jakie materiały, jakie wymagania etc.

To zapotrzebowanie było motorem napędowym dla powstania publikacji przepisowej „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Opracowane przepisy mają wspomóc uregulowanie prawne sytuacji „mieszkań na wodzie” i obecnie PRS stara się o włączenie tych przepisów technicznych do polskiego systemu prawnego.

Obie wypowiedzi do przeczytania tutaj.