Extranet

Przejdź do ekstranetu »

Pierwsza polska certyfikacja ISO 37120

W dniu 21 września br. w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu ISO 37120 – „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. Jest to pierwszy certyfikat ISO 37120 w Polsce, który nasza jednostka przyznała z wielką radością i dumą. Certyfikat ten ocenia usługi miejskie i jakość życia na podstawie określonych 100 wskaźników. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą porównać jakość życia w Gdańsku z innymi miastami. Sprawdzane było m.in.: ile wynosi budżet miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba firm także w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, stosunek liczby uczniów do liczby nauczycieli w szkołach podstawowych, ściągalność podatków lokalnych, liczba lekarzy i policjantów czy roczna liczba podróży transportem publicznym w przeliczeniu do liczby mieszkańców. Ten i wiele innych wskaźników sprawdzali auditorzy PRS Certyfikacja.

 

Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się w dniu dzisiejszym w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

 
Na zdjęciu: (od lewej) Katarzyna Drozd-Wiśniewska-Referat Polityki Gospodarczej, Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,
Jacek Papiński-Dyrektor Pionu Certyfikacji PRS. S.A i Michał Gałecki-Auditor Wiodący PRS. S.A


Norma ISO 37120 nazywana jest też normą Smart City. Została ona opublikowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i przyjęta w ubiegłym roku przez Polski Komitet Normalizacyjny. Norma ISO 37120 pozwala skutecznie zarządzać miastem na podstawie wiarygodnych danych. Wspomniane 100 wskaźników podzielonych jest na 17 obszarów tematycznych, m.in. zdrowie, edukacja, aktywność obywatelska, gospodarka czy środowisko.

Aby móc uzyskać certyfikat ISO 37120, Gdańsk musiał przede wszystkim zebrać i uporządkować dane o mieście, a następnie przygotować dokumentację aż do 87 na 100 możliwych wskaźników. Gdańsk podszedł ambitnie w staraniach o przyznanie tego certyfikatu. Wyliczył 87 wskaźników na 100 możliwych. Natomiast, by móc się o niego starać, miasto musi wdrożyć minimum 46 wskaźników.

Certyfikat przyznany Gdańskowi ma ważność 3-letnią, jednak co roku będzie weryfikowany przez audytorów PRS Certyfikacja.

Miastu Gdańsk gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne lata rozwoju i budowania silnej marki jako miasta otwartego, budzącego zaufanie zarówno mieszkańców do działań miasta, jak i partnerów zewnętrznych.

 

Wskaźniki normy ISO 37120 w Gdańsku

 

Zapraszamy kolejne miasta do współpracy celem przeprowadzenia finalnego procesu certyfikacji przez podmiot niezależny, jakim jest nasza jednostka certyfikująca.