Ze smutkiem informujemy, że 15 lipca 2023 roku odszedł Bogdan Ciundziewicki - były dyrektor handlowy a wcześniej kierownik Inspektoratu Elektrycznego i Automatyki w Polskim Rejestrze Statków. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Msza święta za zmarłego zostanie odprawiona w sobotę 22 lipca 2023 r. o godz. 10.30 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, ul. Leśna 6 w Gdańsku-Oliwie. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia, o godz. 12.00, na cmentarzu oliwskim.

Bogdan Ciundziewicki urodził się 5 września 1934 r. w Poznaniu. Okres wojny przeżył razem z rodzicami na Litwie. Po wojnie wrócił do Polski. W Gdańsku ukończył studia na Politechnice Gdańskiej na Wydz. Elektroniki ze specjalizacją radionawigacja (1960 r.) oraz specjalizację automatyka okrętowa (1966). W 2000 r. ukończył studia menadżerskie zarządzania dla wyższej kadry kierowniczej.

Działalność zawodową rozpoczął w Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. Od 1962 zatrudniony w przemyśle okrętowym: w CBKO i Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej jako specjalista ds. elektrycznych i automatyki. Nadzorował nowo skonstruowane urządzenia automatyki okrętowej na statkach i był inżynierem gwarancyjnym na zautomatyzowanym semikontenerowcu zbudowanym dla Brazylii. Następnie pracował jako Główny Specjalista Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego ds. elektrycznych i automatyki. Prowadził także wykłady z automatyki okrętowej i rejestracji danych w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni i na Politechnice Gdańskiej.

W Polskim Rejestrze Statków od 1985 r. Rozpoczął pracę na stanowisku kierownika Inspektoratu Elektrycznego, następnie, od 1993 r., pracował jako szef Biura Handlowego a od 1998 r. dyrektor handlowy. Na emeryturę odszedł w 2002 r. Przez dwie kadencje przewodniczył, z ramienia PRS, Grupie Roboczej IACS ds. Elektrotechniki i Automatyki Okrętowej (Working Party of Electricity WP/EL IACS), gdzie między innymi na zlecenie IMO opracował, wspólnie z rządem Norwegii, „Wytyczne dla zastosowania i używania komputerów na statkach”, które do dziś obowiązują na całym świecie. Wielokrotnie reprezentował PRS na branżowych targach morskich, takich jak Baltexpo, NorShipping czy Posidonia. Po przejściu na emeryturę nadal współpracował z naszą firmą pełniąc rolę członka Rady Technicznej PRS.

Od lat 50 XX w. był zawodnikiem pływackim w stylu klasycznym, członkiem kadry narodowej, rekordzistą Polski, następnie sędzią i działaczem Gdańskiego, Pomorskiego oraz Polskiego Związku Pływackiego. Był tez międzynarodowym sędzią głównym pływania. W latach 1980–2000 był sędzią wszystkich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata oraz większości Mistrzostw Europy w pływaniu. Jako jedyny Polak w całym polskim sporcie był sędzią głównym Igrzysk Olimpijskich, prowadzącym pływanie dwukrotnie na I.O (w Seulu - 1988 i Atlancie - 1996). Wielokrotny (w sumie 32 lata) prezes Okręgowego Związku Pływackiego w Gdańsku. Był ponadto mistrzem i rekordzistą Polski w pływaniu masters w kat. 75+ oraz zdobywcą 3 tytułów Mistrza Europy na Mistrzostwach Europy w pływaniu masters w Cadis, a na Mistrzostwach Świata masters w sierpniu 2010 r. w Goeteborgu zdobył III miejsce i brązowy medal na 100 m stylem klasycznym.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczony, między innymi Nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem FINA GOLD PIN (najwyższe odznaczenie FINA). Był też Członkiem Honorowym LEN (Europejskiej Federacji Pływackiej).

Od 2007 r. był działaczem Związku Szlachty Polskiej, szczególnie aktywnym na Pomorzu Gdańskim.

W okresie pracy w Polskim Rejestrze Statków był niezawodnym wsparciem kolejnych dyrektorów firmy, m.in. ułatwiając kontakty z mediami. Był lubiany i szanowany przez całą załogę PRS jako człowiek z klasą, kultywujący zasady kulturalnego zachowania w relacjach z ludźmi. Po przejściu na emeryturę nadal utrzymywał kontakty ze swymi byłymi koleżankami i kolegami z PRS, uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach firmowych. 

Cześć jego pamięci!

 

Spotkanie ABS Group/Marynarka Wojenna/PRS, luty 2000 r.

Spotkanie grupy roboczej IACS WP/EL w Gdańsku, połowa lat 90-tych

Otwarcie placówki PRS Pireus w nowym miejscu - 1999r.

Spotkanie z greckimi armatorami w Gdańsku, 1999r.