W piątek 10 czerwca zakończyły się targi Posidonia 2022 - jedno z najważniejszych wydarzeń targowych rangi międzynarodowej dla branży morskiej, które łączy armatorów, stocznie, producentów i dostawców urządzeń statkowych oraz reprezentantów szerokiego wachlarza usług z całego świata.

Była to 27 edycja targów, przesunięta o 2 lata z powodu pandemii koronawirusa, i według słów organizatorów była największym sukcesem w całej 53-letniej historii Posidonii. Zgromadziła 1948 wystawców z 88 krajów oraz 24 pawilony narodowe z Europy, Ameryki i Azji. Targi odwiedziło ponad 27 tysięcy osób.

Rynek grecki i basenu Morza Śródziemnego jest ważny dla Polskiego Rejestru Statków, więc  nie mogło nas zabraknąć na tegorocznych targach Posidonia, w których uczestniczymy zresztą od lat. Swoje stoisko mieliśmy ponownie w Polskim Pawilonie, tym razem z 8 innymi polskimi podmiotami branży morskiej. W targach uczestniczył Prezes PRS kpt. Henryk Śniegocki, Dyrektor Pionu Okrętowego Grzegorz Pettke, Zastępca Dyrektora Pionu Okrętowego Piotr Tomczak oraz szef Placówki PRS Pireus Robert Domański, wspierany przez pracowników Placówki – Natalię Gafou i Marię Malinowską.

W trakcie targów przedstawiciele PRS odbyli wiele spotkań z obecnymi i potencjalnymi klientami, padły deklaracje współpracy ze strony nowych klientów, zainteresowanych transferem statków do klasy PRS. Mamy nadzieję, że udział w Posidonii i nawiązane kontakty przełożą się na zwiększenie tonażu statków w klasie PRS oraz dalszy rozwój działalności PRS na rynku greckim.

Targi to nie tylko rozmowy biznesowe wystawców z gośćmi, ale także wymiana poglądów i doświadczeń w ramach organizowanych w trakcie Posidonii licznych konferencji i seminariów. Jedno z takich wydarzeń towarzyszących zorganizowała Ambasada RP w Grecji we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Celem seminarium pod tytułem  “POLAND – Thinking out of the box about maritime industry” była promocja polskiej branży morskiej. W trakcie spotkania polskie przedsiębiorstwa wystawiające się na targach , w tym PRS, miały okazję zaprezentować swoją ofertę i potencjał.

Wystawę Posidonia odwiedziła polska delegacja rządowa z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Markiem Gróbarczykiem na czele oraz Ambasador RP w Grecji, Pan Adam Lampert. Panowie spotkali się między innymi z wystawcami Polskiego Pawilonu, w tym z PRS, oraz wzięli udział w polskim seminarium.

Do wydarzeń towarzyszących targom Posidonia należą też zawody sportowe. Są to regaty - Posidonia Cup, turniej golfowy - Posidonia Golf Tournament, bieg na 5 km ulicami Pireusu - Posidonia Running Event oraz turniej piłki nożnej - Posidonia Shipsoccer Tournament. W tegorocznych regatach wziął udział zespół Polskiego Pawilonu. Polska załoga, w której składzie znajdowali się m.in. pracownicy PRS (Robert Domański i Natalia Gafou), wystartowała na jachcie IKIGAI – jednostce typu First Yacht 53. W  zawodach wzięło udział przeszło 45 jachtów z ponad 600. osobami na pokładach, startując w 4. kategoriach. Nasza obsada wystartowała w kategorii Performance  i zajęła w ogólnej klasyfikacji 14. miejsce.  Były to pierwsze zawody żeglarskie dla polskiej załogi, więc cieszymy się z takiego rezultatu. Najważniejszy był sam start i promocja polskiego przemysłu morskiego.