20 kwietnia br.  kolejny wielozadaniowy statek, budowany w stoczni  Chengxi Shipyard Co. Ltd. dla Chipolbrok, został przekazany armatorowi. 9 dni później, 29 kwietnia odbyła się uroczystość chrztu i nadania imienia jednostce. Statek otrzymał imię polskiego bohatera z czasów II wojny światowej – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego.

Ceremonia, ze względu na ograniczenia  wprowadzone w Szanghaju w związku z pandemią covid-19, odbyła się zdalnie. Przedstawiciele armatora, stoczni,  Polskiego Rejestru Statków - klasyfikatora jednostki, polskiej ambasady oraz załoga jednostki spotkali się wiec online.  I tak w Konsulacie Generalnym RP w Szanghaju obecni byli: Konsul RP Pan Marek Ciesielczuk, żona konsula, Pani Beata Ciesielczuk - matka chrzestna statku oraz przedstawiciele polskiej strony Chipolbrok z Panem Maciejem Łępickim Dyrektorem Generalnym C-P w Szanghaju na czele. Chińskiego właściciela C-P, reprezentowali pracownicy biura w Szanghaju, w tym pan Zhu Denzhang, Dyrektor Generalny C-P w Szanghaju. W stoczni Chengxi byli przedstawiciele zarządu stoczni, a na mostku statku załoga z Kapitanem, Panem Maciejem Mielko.

Przypomnijmy, że m/v Pilecki to jeden z serii 4 statków wielozadaniowych  - heavy-lift multi-purpose, budowanych dla Chipolbrok w Chinach. Przekazany w lutym tego roku m/v Herbert i świeżo ochrzczony m/v Pilecki zostały zbudowane pod nadzorem PRS i w systemie dual class z DNV.

M/V Pilecki, po załadunku "project cargo" w Szanghaju, wypłynie w swój dziewiczy rejs do Casablanki.

Poniżej kilka ujęć z uroczystości online.