17 grudnia miało miejsce wodowanie trzeciej z serii czterech jednostek budowanych dla Chipolbroku w chińskiej stoczni Chengxi Shipyard Co. Ltd. – statku o numerze CX0698, który będzie nosił nazwę m/v PILECKI – na cześć rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele armatora i stoczni oraz dwóch towarzystw klasyfikacyjnych DnV i PRS, które wspólnie nadzorują budowę statku. PRS reprezentował kierownik Placówki PRS Szanghaj, pan Paweł Dworzycki oraz inspektor Placówki pan JinSheng Chen biorący bezpośredni udział w nadzorze nad budową.

M/v Pilecki to jednostka heavy-lift multi-purpose o nośności 62 tys. DWT, która będzie mogła przewozić, poza ładunkami masowymi i drobnicą, także ładunki nietypowe, ciężkie i ponadgabarytowe, wymagające indywidualnego zaplanowania do transportu. Nadzór nad budową ze strony Polskiego Rejestru Statków prowadzą inspektorzy Placówki PRS w Szanghaju we współpracy z pracownikami Centrali w Gdańsku.

Wodowanie, czyli wprowadzenie statku na wodę,  kończy kolejny etap budowy jednostki. Teraz pozostaje jej wykończenie i odpowiednie wyposażenie. Oddanie statku Chipolbrokowi przewidziane jest w połowie lutego przyszłego roku.

Poniżej kilka ujęć z wodowania.