W minioną sobotę podniesiono banderę na pokładzie nowej, wielozadaniowej jednostki Urzędu Morskiego w Szczecinie. Matką chrzestną statku Planeta I została żona dyrektora UM Szczecin, pani Agata Lichszteld. Przed dwoma miesiącami odbyła się podobna uroczystość na bliźniaczej jednostce Zodiak II, przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Inspektorzy Polskiego Rejestru Statków realizowali nadzór nad budową obu jednostek. Obejmował on proces zatwierdzania dokumentacji klasyfikacyjnej, nadzór nad procesem budowy jednostki oraz nadzór nad produkcją materiałów, wyrobów i urządzeń.

W trakcie sobotniej uroczystości Prezes PRS, Andrzej Madejski, wręczył kapitanowi Planeta I, Leonowi Harłukowiczowi, certyfikat klasy PRS. Prezes podkreśla, że to kolejny ważny projekt, w który jest zaangażowany PRS, a który przysłuży się polskiej administracji morskiej. Nasze towarzystwo klasyfikacyjne jest zaszczycone możliwością kooperowania przy odbudowie i eksploatacji floty zarządzanej przez Urzędy Morskie.

Świeżo ochrzczona jednostka będzie spełniała wiele funkcji, w tym m.in. obsługiwała oznakowanie nawigacyjne oraz w razie potrzeby holowała statki. Planeta I będzie również wspomagała służby SAR podczas akcji ratowniczych, przeciwpożarowych i zwalczających skutki rozlewów olejowych na morzu. Z uwagi na przeznaczenie statku, zostaną zamontowane na nim także urządzenia i rozwiązania umożliwiające wykonywanie prac hydrograficznych, w tym pomiarów głębokości i czystości akwenów, a dodatkowe wzmocnienia kadłuba oraz dobór urządzeń napędowych umożliwią pełnienie funkcji lodołamania w określonych warunkach lodowych. Klasa nadana jednostce przez PRS: *KM TUG / FIRE FIGHTING SHIP 1 / OIL RECOVERY VESSEL / SPECIAL PURPOSE SHIP I L1 IWS.

Film z całej uroczystości można obejrzec tutaj.