10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tego dnia generał spotkał się w Gdańsku z Polakami, którzy ofiarowali mu dwa platynowe pierścienie - jeden z nich wrzucił do morza. W związku z setną rocznicą tych wydarzeń, na Pomorzu zostaną zorganizowane liczne wystawy, koncerty, a także patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja zaślubin.

PUCK

Obchody rozpoczną się już w sobotę 8 lutego, na Starym Rynku w Pucku, gdzie w ogrzewanym namiocie odbędą się m.in pokazy filmów „Niepodległość” i „Miasto z Morza” oraz quiz „100 pytań na 100-lecie”. Wieczorem odbędzie się bal w stylu lat 20. XX wieku pod hasłem „100 par na 100-lecie zaślubin Polski z morzem”.

W Muzeum Ziemi Puckiej otwarta zostanie wystawa „Zaślubiny Polski z morzem w Pucku”, a w porcie rybackim ekspozycja „Droga do Pucka” przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W puckiej farze o godz. 17:00 odbędzie się koncert patriotyczny „Wiwat Niepodległa!”.

W poniedziałek o godzinie 7:25 „pociąg z gen. Hallerem” wyruszy z gdańskiego dworca do Pucka na główne uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 9:30. Udział w uroczystościach zadeklarował Prezydent RP Andrzej Duda.

O godz. 10:00 na placu przed kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, zostanie odsłonięta tablica upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy.

O godz. 11:00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po niej prezydent w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry marynarki wojennej przejdzie do portu rybackiego, gdzie o godz. 13:00 odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do miejsca historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem - tam odbędzie się inscenizacja historyczna przypominająca wydarzenie sprzed stu lat.

GDAŃSK

W niedzielę 9 lutego, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, w Spichlerzach na Ołowiance, odbędzie się wernisaż wystawy „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”.

W sali im. Lecha Bądkowskiego w urzędzie marszałkowskim odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego.

W południe na piątym peronie gdańskiego Dworca Głównego rozpocznie się patriotyczny festyn, podczas którego orkiestra zagra szlagierowe utwory z lat 20-tych, przy których będzie można zatańczyć charlestona. Pojawią się grupy rekonstrukcyjne, m. in. Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego. Młodzież odtworzy stuletni plac zabaw i pokaże dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Uczestnicy będą mogli zrobić sobie okolicznościowy tatuaż oraz skorzystać z usług barberów, którzy wystylizują chętnym kawalerom brody na wzór tej, jaką nosił gen. Józef Haller, a wizażystki wykonają paniom makijaż w stylu lat 20-tych.

O godz. 14.15 na Dworcu Głównym "generała Hallera" - w którego postać wcieli się członek grupy rekonstrukcyjnej - powitają władze samorządowe Gdańska i Pomorza. Nawiązując do gestu dra Józefa Wybickiego, wykonanego przed wiekiem, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekażą mu zaślubinowe obrączki.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej o godz. 18:00 rozpocznie się koncert, podczas którego wykonany zostanie utwór skomponowany specjalnie na tę okazję przez pianistę Leszka Możdżera. Muzyczne wydarzenie dopełnią uwertura „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy'ego „La mer”. Orkiestrą symfoniczną PFB dyrygować będzie Agnieszka Duczmal, a aktor Mirosław Baka odczyta „Manifest Kaszubów”, czyli kazanie wygłoszone 10 lutego 1920 r. podczas zaślubin Polski z morzem przez ks. ppłk Józefa Wryczę. Koncert zostanie powtórzony w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

GDYNIA

Z okazji uroczystości zaślubin z Morzem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni organizuje dwudniową konferencję popularnonaukową „Polskie drogi do morza”, która rozpocznie się w sobotę 8 lutego o godz. 10:00 w siedzibie muzeum, a w niedzielę przeniesie się do Ratusza Miejskiego w Pucku.

We wtorek 11 lutego, w Hotel Courtyard Gdynia by Marriott odbędzie się Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP poruszający tematykę najważniejszych kierunków rozwoju gospodarczego i militarnego na morzu w kontekście 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.